Практично в кожному будинку є ртутний термометр. Незважаючи на масову появу електронних вимірювальних приладів, градусники з ртуттю не виходять з ужитку.

Іноді через необережність ртутний термометр може розбитися. Що робити в таких випадках? І чим така ситуація небезпечна для здоров’я?

Ознаки отруєння парами ртуті

 • загальна слабкість;
 • головний біль;
 • нудота;
 • блювання;
 • зниження апетиту;
 • присмак металу в роті;
 • утруднене ковтання;
 • кровоточивість ясен.

Наслідки отруєння

Випари, які виділяє ртуть, дуже шкідливі для здоров’я людини. Накопичуючись, пари можуть провокувати руйнування нервової системи та внутрішніх органів.

Заходи безпеки

Потрібно дуже акуратно використовувати ртутний градусник. Якщо ж він все-таки розбився, необхідно оперативно ліквідувати наслідки.

Послідовність дій
 1. Виведіть усіх з приміщення, відкрийте вікна. Важливо, щоб не було протягу. Інакше кульки розлетяться по всій квартирі.
 2. Обов’язково надіньте захисну маску та рукавички.
 3. Далі, щоб зібрати метал, використовуйте вологу ганчірку. Також підійде шприц або спринцівка. Помістіть ртуть у контейнер з кришкою, наповнений водою.
 4. Зібравши ртуть, надійно закрийте контейнер. Уважно подивіться, чи всі ртутні кульки зібрані. Огляньте не тільки підлогу, а й свій одяг.
 5. Місце, де була розлита ртуть, ретельно вимийте водою з відбілювачем або розчином марганцівки. Після цього обробіть поверхню мильним розчином. Бажано повторювати цю процедуру кілька разів на тиждень протягом місяця.

Заборонено

Не можна збирати ртутні кульки пилососом або віником. Інакше, після застосування, ці пристрої доведеться викинути. Крім того, віник розділить ртуть на дрібні частинки. Вам буде складніше їх збирати.

Ні в якому разі не викидайте ртуть в сміттєпровід або унітаз. Вона осяде на трубах і буде отруювати повітря.

Зверніться до відділення МНС і уточніть, що саме слід зробити з металом. Вам підкажуть, де знаходяться пункти утилізації.

Якщо ж ви не впевнені в своїх силах, краще відразу попросити про допомогу професіоналів. До їхнього приїзду необхідно вивести з приміщення всіх людей і тварин, щільно зачинивши двері.