Як зрозуміти, що таке ефект Мандели

Останні десятиліття з’являється безліч феноменів, що з спотвореним сприйняттям інформації. Один із них — ефект Мандели. Розповідаємо, що це таке, як він себе проявляє і чи можна йому протистояти
Що таке ефект Мандели
Ефект Мандели — це коли велика кількість людей вважає, що якась подія сталася, хоча насправді цього не траплялося. Термін придумала дослідниця Фіона Брум у 2009 році. Вона їздила на конференцію, де спілкувалася із різними людьми. Одна з розмов зайшла про Нельсона Мандела — південноафриканського борця за права людини, якого режим апартеїду відправив до в’язниці. Звільнившись після 27 років ув’язнення, він став президентом ПАР. Проте і сама Брум, і її співрозмовники були впевнені, що Мандела загинув у в’язниці у 1980-х роках. Багатьом навіть здавалося, ніби вони бачили в новинах промову його дружини на похороні. Насправді Нельсон Мандєла помер у 2013 році у родинному колі.

Яким буває ефект Мандели: приклади

Прикладів ефекту Мандели безліч, причому деякі властиві конкретним країнам.

«Люк, я твій батько»

Пам’ятайте, як Дарт Вейдер вимовляє цю фразу у фільмі «Зоряні війни. Епізод V: Імперія завдає удару у відповідь»? Так от це неправда. Лиходій не звертається до свого сина на ім’я. Відповідаючи на його репліку “ти вбив мого батька”, він каже: “Ні, я твій батько”.

«Я втомився, я йду»

31 грудня 1999 року президент Росії Борис Єльцин записав новорічне звернення до нації, в якому заявив, що йде зі своєї посади і призначає виконувачем обов’язків президента Володимира Путіна. Багатьом здавалося, що його останніми словами була фраза “я втомився, я йду”. Це не так. Насправді він каже таке: «Я йду. Я зробив все що міг”. На думку кандидата філософських наук, співробітника Музею першого президента Росії Людмили Старостової, причина проста: «Багато здалося, що президент виглядав втомленим під час телезвернення».

Монокль у містера Монополії

Згадайте обкладинку популярної серії ігор «Монополія». На ній зображено капіталіста з вусами, тростиною і в циліндрі, який ніби зійшов з радянських карикатур. Чи він монокль? Якщо ви відповіли «так», то потрапили на ефект Мандели. Насправді у маскота гри, якого звуть містер Монополія, чудовий зір.

KitKat

Назва цього батончика пишеться разом, а не через дефіс. Багато хто стверджує, що такий спосіб написання — новація, проте насправді це єдиний правильний варіант.

Нова Зеландія

Де знаходиться ця острівна держава? Багато хто впевнений, що воно розташоване в Тихому океані на північний схід або навіть на північ від Австралії, хоча правильний варіант — на південний схід цієї країни.

Генріх VIII з індичкою

Багато хто вважає, що існує портрет англійського короля Генріха VIII, на якому він вгризається в гомілку індички. Такої картини ніколи не існувало, проте ефект могли підштовхнути мультфільми, в яких обігравався схожий образ.

Чому виникає ефект Мандели

Існує безліч теорій, які пояснюють появу колективних хибних спогадів.

Паралельні всесвіти

Одне з незвичайних пояснень ефекту Мандели походить з гіпотези, згідно з якою існує безліч паралельних всесвітів, які взаємодіють один з одним. Гіпотетично люди можуть переміщатися з однієї реальності до іншої. Це призводить до того, що вони зберігаються спогади з різних всесвітів.
Наприклад, у всесвіті № А12 Нельсон Мандєла загинув у в’язниці у 1980-х роках, а у всесвіті № В34 помер вдома у 2013-му. При цьому люди, які пожили в А12, а тепер перебувають у В34, дотримуватимуться тієї версії, яка відбувалася з ними в А12. Через це у них з’являться спогади, які вважатимуться хибними у В34. Звучить як щось із галузі наукової фантастики, і поки що так і є — вчені не знайшли доказів існування мультивсесвіту.

Помилкові спогади

Деніел Шактер, психолог та професор Гарвардського університету, наголошує: «Спогади — це психологічні комбінації емоційних реакцій, візуального та слухового сприйняття. Вони лише відображають наше ставлення до того, що сталося, і не є достовірними записами того, що сталося».

Коли у спогадах утворюються білі плями через те, що мозок не має всієї інформації про подію, він самостійно додумує відсутні фрагменти на основі асоціацій і наявного досвіду. Цей процес відомий як конфабуляція. “Людям не подобається невизначеність, тому що це викликає страх і стрес”, – говорить Крістофер Дуайєр, психолог і викладач Технологічного університету Шеннона в Ірландії.

Вплив інтернету

Ефект Мандели став відомим у цифрову епоху, коли комп’ютери та інтернет щільно увійшли у повсякденне життя. Поширювати інформацію стало набагато простіше, через що зросла популярність різних хибних концепцій. Вчені проаналізували дискусії під 100 тис. новин у Twitter і дійшли такого висновку: фейки та чутки перемагають правду в 70% випадків. Такий інформаційний хаос може сприяти посиленню ефекту Мандели.

Що робити при виникненні ефекту Мандели

Розпізнати у себе хибне враження вкрай важко. Про те, що воно з’явилося, вдасться дізнатися лише постфактум. Єдиний можливий спосіб захиститися від його виникнення — завжди перевіряти ще раз будь-які факти, а особливо ті, які здаються підозрілими, і мислити критично — сумніватися у вхідній інформації та своїх переконаннях.

А якщо вирішите перевірити істинність своїх спогадів за допомогою іншої людини, зверніть увагу, як ви формулюєте питання. Люди часто схильні, не замислюючись, погоджуватися з тим, що їм кажуть, тому якщо ви запитаєте «А чи правда, що Мандела помер у в’язниці?», висока ймовірність, що ви почуєте ствердну відповідь. Щоб змусити співрозмовника відповісти більш вдумливо, краще ставити відкрите запитання: “Як помер Мандела?”