Як пробачити себе? Психолог з Америки Фред Ласкін протягом багатьох років займається вивченням цього питання. Він допомагає людям, які через постійне почуття провини не можуть повноцінно жити.

Кожна нормальна людина відчуває провину хоча б раз у житті. У такі моменти люди зазвичай займаються самокопанням, вважають себе нікчемними та ні на що не здатними. Недовго перебувати в такому стані навіть корисно. Тим більше, якщо ви дійсно винні, вам потрібен час, щоб проаналізувати ситуацію та зробити відповідні висновки. Але настає момент, коли потрібно пробачити себе та жити далі. Іноді це зробити дуже важко. Людина звикає звинувачувати себе та зупинитися вже не може.

Проблема полягає ще й в тому, що саме ви знаєте про себе все. Що поганого було зроблено та сказано, а про що ви тільки подумали. І вам іноді здається, що якби ваші рідні або друзі знали про вас всю правду, вони б із вами ніколи більше не захотіли спілкуватися. Але ви забуваєте про те, що також далеко не все знаєте про інших людей. І їхні вчинки можуть бути набагато гіршими, ніж ваші.

Деяким людям просто подобається відчувати провину. Тим самим вони наче захищають себе від осуду з боку сторонніх. Вони думають: “Яке право ви маєте мене карати, якщо я і сам це вже роблю?” Це свого роду захисна реакція.

Іноді люди намагаються викликати до себе жалість. Вони показують, як страждають через скоєні ними ж проступки. За словами американського вченого, це перекручена форма каяття.

Почуття провини може мати негативний вплив на ваше здоров’я. Якщо ви постійно перебуваєте в пригніченому стані, це відбивається на вашому самопочутті. Ф. Ласкін стверджує, що почуття провини викликає зміни в стані вашого організму: частішає пульс, підвищується тиск, порушується обмін речовин, м’язи напружуються та знижується ясність розуму.

Крім того, кожен наступний спогад про поганий вчинок провокує повторну появу цих симптомів.

Вчені довели, що люди, які не здатні пробачити себе, частіше страждають серцево-судинними та психічними захворюваннями.

Бувають моменти в житті, коли людина відчуває провину. Але час йде, тому потрібно навчитися себе вибачати.

Ось деякі поради американських вчених для тих, хто зайшов у глухий кут.

Проаналізуйте ситуацію

Розберіться, що саме ви зробили не так. І чому це сталося. Мисліть масштабно. Адже іноді справжня причина ситуації, що склалася, знаходиться набагато глибше, ніж вам здається. У деяких випадках не варто брати всю провину на себе. Іноді не тільки ви винні в тому, що трапилося.

Розкажіть про свої переживання близьким людям

Це необхідно, щоб отримати підтримку та допомогу. Вони можуть дати вам корисні поради. І ви тоді усвідомите, що всі роблять помилки. Вам буде легше розібратися в своїх проблемах.

Сформулюйте свої власні правила

Багато стереотипів, правил поведінки нам нав’язуються ще в дитинстві. І ми їх сприймаємо як незаперечну істину. Але коли людина стає дорослою, вона вже сама повинна визначати, що для неї правильно, а що ні. Адже те, чого нас вчили раніше, це не наша думка, а думка тих людей. Сформулюйте свої життєві правила. Зрозумійте, що важливо для вас.

Вмикайте “стоп”

Ви постійно прокручуєте в голові свій поганий вчинок, обмірковуєте його протягом тижня, місяця або року. Зупиніться! Цим ви нікому не принесете користі. Як тільки думка про поганий вчинок з’являється у вас, відразу ж перемикайтеся на щось хороше.

Не допускайте аналогічних проступків у майбутньому

Пообіцяйте собі, що зробите все, щоб не допустити скоєння таких же вчинків у майбутньому. Поставтеся до минулих подій як до необхідного життєвого уроку. Знання, які ви винесли з тієї ситуації, допоможуть вам у майбутньому стати кращими.

Хваліть себе

Не зациклюйтеся тільки на своїх поганих вчинках. Хваліть себе за щось хороше, що ви робите кожного дня. І ви побачите, що добрих справ буде набагато більше.

Пам’ятайте, що ви – жива людина, а не робот. Ви не можете завжди дотримуватись інструкції та вчиняти тільки відповідно до загальноприйнятих правил.

Якщо образили когось, щиро вибачтеся. Зробіть для себе висновки. Живіть далі та радуйте своїх рідних.