Щороку Франція відзначає національне свято – день взяття Бастилії. Свято, яке вважається початком Великої Французької революції (1989-1999 р) і символом повалення абсолютної влади короля.

Святкування ж з приводу цієї події починаються ще ввечері 13 липня. А безпосередньо в день свята, щорічно проводиться військовий парад. Починається офіційне дійство о 10 годині ранку з площі Етуаль і продовжується через Єлісейські поля в сторону Лувру, де парад приймає президент. Завершується ж святкування величезним феєрверком біля Ейфелевої вежі на Марселевих полях о 10 годині вечора.

Трохи про історію свята

Бастилія – це фортеця, раніше розташована в передмісті Парижа і служила для захисту столиці. Але з часом фортеця почала виконувати функції в’язниці. У ній тримали особливо небезпечних злочинців. При королі Людовику ХV Бастилія здобула погану репутацію королівської в’язниці, в’язні якої назавжди зникали в підземних казематах. Для багатьох поколінь французів фортеця була символом всевладдя і деспотизму королів.

В кінці ж XVIII століття Франція була на межі банкрутства. І для виходу зі складної ситуації було створено Національне зібрання з найнижчих верств населення і духовенства. Зібрання закликало до створення і прийняття конституції.

Король же, в свою чергу, вирішив розігнати Національні збори і змістити з поста держконтролера фінансів реформатора Жака Неккера. Це і послужило причиною повстання парижан. 11 липня стало відомо про концентрацію королівських військ під Парижем. А 14 липня 1789 повсталі вирішили чинити опір військам і рушили на фортецю в надії заволодіти зброєю, що там знаходилася.

Взяття Бастилії тривало протягом 4 годин, при цьому там знаходилося лиш 7 в’язнів. Після штурму фортеці Людовик XVI відновив на посаді Неккера і відвів військових від Парижа.

Після 14 липня Паризький муніципалітет ухвалив рішення про знесення Бастилії. Протягом наступних трьох років фортеця була розібрана. Зараз на її місці знаходиться площа Бастилії.