Чому факти стають відомими?

Що означає сам термін, новини, здавалося б, очевидно, – свіжа інформація про будь-що, яка оновлюється через певний короткий проміжок часу. Але не кожен факт стає надбанням громадськості, не кожна подія заслуговує на увагу журналіста.

Отже, існує ряд критеріїв, яким повинні відповідати звістки.

Критерії, типи і види

По-перше, необхідна актуальність відомостей, не менш важливі: близькість аудиторії, масштабність події, конфліктність фактів, відповідність інтересам аудиторії та ін.

Висунуто ряд вимог до матеріалу, що подається: ясність, стислість, яскравість; точність, достовірність, відповідальність Крім того, існує поділ звісток на різні типи і види. Вони бувають: місцевими, національними, міжнародними, також короткими і докладними, календарними і організованими, жорсткими (hardnews) і м’якими (softnews). Розглянемо останню пару більш докладно.

Hardnews & softnews

Жорстка форма подачі – це проста фіксація фактів, документальне відображення реальності, максимально об’єктивні, “чисті” дані. Така форма подачі повідомлення дуже популярна, оскільки позбавляє від необхідності звертати увагу на  другорядні, відволікаючі подробиці, завдяки чому заощаджується час.

Однак мінусом цього принципу є втрата деяких, найчастіше важливих деталей. Іноді буває порушена правдивість, або ситуація не може бути розкрита об’єктивно. Специфіка такого виду подачі полягає в тому, що приховані всі способи міркувань, причини певного твердження є невидимими. Факти доносяться в стислій, лаконічній формі. Завдання полягає в тому, щоб людина все зрозуміла з півслова і не ставила зайвих питань. Цитати, цифри, зайві подробиці, географічні дані прибираються, або сильно скорочуються.

М’яка форма використовується, коли подія не таке вже й значуща, або мало самоочевидна (в такому випадку, цікаві деталі посилюють її), коли для обговорення проблеми привід слабкий, але саме повідомлення може бути цікавим (в такому випадку привід створюється штучно), також, коли терміновість повідомлення відсутня (повідомити про цю подію можна і через рік, настільки факт файний або дивний), або коли необхідно якось по-новому звернутися до вже відомої події, або потрібно внести інтригу в матеріал (якщо повідомлення нудне і нецікаве, автор додає дрібні деталі “від себе”, наприклад, що під час описуваного випадку десь поруч проходив концерт відомого музиканта).

Матеріал подається не відразу,  а готує людину до цілісного сприйняття вмісту і ненав’язливо доносить суть викладеного.

Доречність форми подачі новини

Залежно від цільової аудиторії, вмісту матеріалу, використовується різні типи його подачі, бо не завжди буває доречною та чи інша стратегія викладу.

Наприклад, оновлення данних біржового ринку не потребують якихось некомпетентних думок “народних експертів”, для цього важливі лише актуальність і достовірність.

Відомості подаються в різних жанрах: замітки, кореспонденція, звіти, інтерв’ю, бліц-опитування, питання – відповіді, репортажі. Але їх основне завдання – відповідати на питання: “що ?, де ?, коли ?, чому ?, як ?, яким чином?”. Репортаж, замітка і звіт покликані швидко повідомити про подію, описати його в деяких подробицях, назвати деталі і основних дійових осіб. В інтерв’ю повідомляється думку очевидців або безпосередньо учасників події, думка експерта, і додає життя в сухий текст, адже набагато легше сприймати інформацію в такому, більш неформальному вигляді.

Загалом, підбір і подача необхідних відомостей – процес складний і не завжди однозначний, але головне – результат.

Замислимося, якого ж результату очікують різні інформаційні випуски?

Навіщо нам потрібні новини?

Ми кожен день безпосередньо з ними стикаємося – відео, аудіо, радіо, друковані видання, безпосередньо близькі люди і, звичайно ж, інтернет постійно інформують про щось нове і вражаюче. Причому, дійсно не важливо, позитивна ця інформація, чи навпаки, негативна і навіть трагічна. Вона нас “чіпляє”. Звичайно ж, основним завданням стоїть інформування цільової аудиторії відповідними відомостями. Але головне – вона повинна пробуджувати найбільш яскраву емоційну реакцію у людини – щирий  сміх, гнів  “праведний”, або, навіть, жах.

Психологи виділили кілька найпотужніших людських почуттів і емоцій, які, власне, є причиною певного типу поведінки і звичок, які, в свою чергу, диктують стиль життя. Але найголовніше – людина жадає цього знову і знову, сам того не помічаючи. І цю спрагу пропонують вгамувати також і регулярні випуски.

Які ж це почуття і емоції?

На яку реакцію розраховані новини?

По-перше, – гордість. Жага самоповаги, визнання буває настільки сильна, що змушує людину робити дурні, необдумані вчинки. Занижена самооцінка приносить болісні страждання. А ось потурання цьому почуттю дає якесь задоволення, відчуття власної значущості та потрібності.

Не менш сильний гнів. Він засліплює, все всередині кипить, людина прагне відновити справедливість. Тут, до речі, знову може підключитися гордість, мовляв, я такий добрий, бажаю відплати тим, негативним людям, які зробили це.

Лінь – також має великий вплив на людину. Вона стає причиною брехні, ледарства, дратівливості, навіть надмірного вживання їжі. Лінь може бути пов’язана з нестачею сили волі, боязню відповідальності, і навіть дитячими комплексами. Але є один плюс у цієї якості, завдяки йому, в напрямку спрощення всього складного, рухається прогрес.

Зневіра, туга – вимагають до себе уваги. Вони викликають байдужість і апатію. Така людина стає соціально пасивним, але, звісно, бажає, щоб його з цього стану хтось витягнув.

Страх. Паралізує. Роз’їдає зсередини, змушує кидатися з одного боку в бік у пошуках захисту від його причини.

Жадібність. Властивість, що змушує перемагати лінь, що активує мозкову активність. Викликає прагнення до накопичення, придбання, економності.

Ну і цікавість. Іноді ігнорує раціональність, прагне отримати відповіді на питання. Часто цікавість порожня і не має нічого спільного з допитливістю,вона мучить людину, що почуває її, допоки вона не отримає, нарешті, бажане.

Ці почуття викликають в людині потребу у відповідних їм емоціях, що постійно зростає.

ЗМІ люб’язно пропонують цю необхідну дозу емоцій.

Як вони діють?

Кримінальні зведення дають волю гніву, результат футбольного матчу повідомляє ображеної гордості, що команда, за яку Ви хворіли, програла, випуск нової моделі “дійсно розумного” смартфона всіма можливими способами потурає ліні (адже навіть зайвий жест пальцем по екрану – дратує), і т. д.

Заповнюючи емоційні потреби людини, нова інормація стає необхідною їжею для мозку. Щодня, з самого ранку, море найсвіжіщих повідомлень поспішає наповнити розум, несе корисну інформацію, викликаючи різні емоції, і це стає звичним і навіть рутинним.

Всілякі віяння моди, новинки в різноманітних сферах вимагають постійного введення в курс подій. Те, що було модним вчора, більш не є таким, що щось навпаки, набуло популярності. Постійне оновлення відомостей допомагають людині залишатися в тренді і першим бути в курсі оновлень.

Отже, усвідомлюємо ми це, чи ні, важливість новини в нашому житті недооцінювати нерозумно. Вона легко прижилася в сучасному суспільстві і навіть встигла стати для нас необхідністю. Залишається фільтрувати зайве, витягуючи з неї максимум користі і задоволення для себе.