Масовий збір ДНК в Китаї

Китай намагається створити найбільшу в світі біометричну базу даних своїх громадян. Надання людьми цих даних більше не є добровільним. Збір ДНК (відбитків пальців, і сканів райдужки очей) в окрузі Синьцзян проводиться примусово. Ця процедура здійснюється в рамках безкоштовного медичного огляду, після чого інформація передається в поліцію.

Медичні установи і поліція беруть участь в зборі бази даних громадян з біометричної інформацією. Ця процедура є обов’язковою для всіх у віці від 12 до 65 років. Однак, якщо людина підозрюється в діяльності проти держави, вік не важливий.

Раніше HRW повідомила, що поліція КНР отримала дозвіл на збір ДНК. Формально правоохоронні органи можуть подати заявку на отримання генетичних даних, якщо громадянин підозрюється у злочинній діяльності. Однак, як виявили правозахисники, ДНК збирається без пояснення причин або провини. Крім того, через наявність генетичних даних органи управління можуть відслідковувати не тільки однієї людини, але і його родичів. У заяві поліції сказано, що вони відстежують потенційно небезпечні групи. Відомо, що це в першу чергу, мусульмани, дисиденти і мігранти.

Понад 10 мільйонів уйгурів та інших народностей в Синьцзян-Уйгурському регіоні сповідують іслам. За деякими даними, ця група контролюється вже протягом тривалого часу. Регулярно проводяться затримання і періодичні перевірки, які включають надання інформації на смартфонах. Тому область, ймовірно, стала епіцентром збору генетичної інформації.

HRW з’ясувала, що дані про групи крові і зразки ДНК громадян збиралися під час безкоштовного медичного огляду в рамках програми «Медогляд для всіх». Організація не змогла дізнатися, обізнані люди про збір та використання даних. Тим не менш, багато людей повідомили HRW, що вони пішли на обстеження, вважаючи його обов’язковим, а не добровільним.

Програма тривала до жовтня 2017 року. Згідно інформаційному агентству Сіньхуа, 18,8 мільйона громадян пройшли перевірку здоров’я «для всіх». Інформація, отримана з лікарні, була відправлена ​​в поліцейську дільницю для подальшого зберігання в базі. А вся біологічна інформація буде пов’язана з особистим ідентифікаційним номером людини.

Поліцейські і партійні працівники приходять в будинок кожного, щоб внести в базу всю відому інформацію через мобільний додаток. Ті, хто не проходить процедуру збору даних, повинні пройти її, щоб піти в школу або отримати паспорт. У базу вносяться і ті люди, які зареєстровані в муніципалітеті, але живуть за межами міста.

Глава HRW заявила, що насильницький збір ДНК і інші подібні заходи є грубим порушенням людського права.